SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY W 2017 r.

Od roku szkolnego 2016/2017 nie jest przeprowadzany zewnętrzny sprawdzian wiadomości i umiejętności szóstoklasisty po szkole podstawowej. Zgodnie z zapisami nowej ustawy „Prawo oświatowe” sześcioletnia szkoła podstawowa oraz trzyletnie gimnazjum od 1 września 2017 roku zostają przekształcone w ośmioklasową szkołę podstawową. Oznacza to, że uczniowie klas szóstych od 1 września 2017 roku przechodzą do klasy siódmej szkoły podstawowej i nie jest prowadzony nabór do klas pierwszych gimnazjum.

TERMINY EGZAMINU GIMNAZJALNEGO W 2018 r.

Terminy egzaminu gimnazjalnego dla młodzieży:

– część humanistyczna – 18 kwietnia 2018 r. (środa)

• z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9.00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11.00

– część matematyczno-przyrodnicza – 19 kwietnia 2018 r. (czwartek)

• z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9.00
  • z zakresu matematyki – godz. 11.00

– język obcy nowożytny – 20 kwietnia 2018 r. (piątek)

• na poziomie podstawowym – godz. 9.00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11.00

Dodatkowy termin egzaminu gimnazjalnego:

– część humanistyczna – 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek)

• z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9.00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11.00

– część matematyczno-przyrodnicza – 5 czerwca 2018 r. (wtorek)

• z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9.00
  • z zakresu matematyki – godz. 11.00

– język obcy nowożytny – 6 czerwca 2018 r. (środa)

• na poziomie podstawowym – godz. 9.00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11.00
  • Uczniowie z dysleksją rozwojową na rozwiązanie zestawów egzaminacyjnych mają więcej czasu.

Prawa i obowiązki ucznia (słuchacza) przystępującego do sprawdzianu/egzaminu określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania o promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz. 562, z późn. zm.).

1.Uczeń zgłasza się na sprawdzian lub każdą część egzaminu w miejscu i czasie wyznaczonym przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.
2.Każdy zdający powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (ważną legitymacje szkolną) i okazać go, gdy zostanie o to poproszony.
3.O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmują wyznaczone im miejsca.
4.Na sprawdzian/egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, ekierkę, linijkę i kątomierz.
5.Na sprawdzianie/egzaminie nie wolno używać korektora.
6.Na sprawdzian/egzamin nie przynosimy żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów komórkowych) oraz odtwarzająco-nagrywających (np. odtwarzacze mp3, dyktafony).
7.Ich posiadanie może skutkować przerwaniem i unieważnieniem sprawdzianu/egzaminu

8.Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawicieli zdających odbiera pakiety z zestawami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej
9.Po otrzymaniu zestawu egzaminacyjnego na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego zdający ma obowiązek:

• zapoznać się z instrukcją zamieszczona na pierwszej stronie zestawu egzaminacyjnego
  • sprawdzić, czy zestaw jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane, braki zgłasza natychmiast przewodniczącemu zespołu nadzorującego, po czym otrzymuje kompletny zestaw

10. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczony jest od momentu zakończenia czynności organizacyjnych.
11. W czasie trwania sprawdzianu/egzaminu zadający pracuje samodzielnie i nie zakłóca jego przebiegu, a w szczególności:

•  nie opuszcza sali egzaminacyjnej
  •  nie opuszcza wyznaczonego mu w sali miejsca
  •  w żaden sposób nie porozumiewa się z innymi zdającymi
  •  nie wypowiada uwag i komentarzy
  •  nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych
  •  nie korzysta z żadnych środków łączności

12. W przypadku niesamodzielnej pracy lub zakłócania sprawdzianu/egzaminu przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia sprawdzian lub odpowiednią część egzaminu danego ucznia.
13. Zdający, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój zestaw egzaminacyjny.
14. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań uczniowie kończą pracę z zestawem i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego.