Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech
w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jej priorytetem jest umożliwienie wszystkim szkołom podstawowym budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu w ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 270 900,- zł na zakup wyposażenia klas, przedmiotów i pomocy, służących rozwijaniu umiejętności podstawowych dzieci oraz młodzieży. W szczególności w zakresie zdolności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Podczas prowadzenia zajęć z wykorzystaniem tego wyposażenia uwzględnione zostaną treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla szkoły podstawowej. Dodatkowo zakupiono sprzęt elektroniczny rozszerzający znacznie wachlarz możliwości edukacyjnych szkoły oraz wprowadzający naszych uczniów w świat zaawansowanej techniki i technologii.

Program „Laboratoria Przyszłości” pozwoli uczniom szkół na dostęp do nowoczesnego wyposażenia szkół pozwalającego każdemu realizować w pełni swój kreatywny potencjał,
nie tylko na lekcjach techniki i nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale też w ramach innych zajęć i innych form rozwijania umiejętności podstawowych
i przekrojowych.

W 2021 roku wykorzystaliśmy 200 215,40 zł  z całej kwoty dofinansowania, m.in. na:

• drukarki 3D
  • sprzęt audiowizualny
  • meble do wyposażenia sali technicznej
  • sprzęt i akcesoria związane z zajęciami z robotyki
  • narzędzia techniczne

Powyższy sprzęt będzie wykorzystywany podczas lekcji informatyki, techniki, fizyki
i chemii, matematyki. Efekty pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu będzie można zobaczyć w naszych mediach społecznościowych na szkolnej stronie i na Facebooku.

i przekrojowych. Otrzymane wsparcie finansowe przeznaczone jest na zakup wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej, sprzętu, narzędzi, elektronarzędzi, materiałów, innych przedmiotów i pomocy służących rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu pozostałą kwotę dofinansowania, czyli   70 684,60 zł w 2022 r. przeznaczyła na zakup:

• wyposażenia sali do zajęć techniczno-praktycznych tj. mebli warsztatowych
  • zestawów narzędzi i materiałów
  • sprzęt nagłaśniający i nagrywający
  • zestawy klocków konstrukcyjnych
  • kamerę i aparat cyfrowy

Powyższy sprzęt i pomoce będą wykorzystywane podczas lekcji informatyki, j. polskiego, języków obcych, fizyki, chemii, geografii matematyki, na zajęciach nauczania zintegrowanego, zajęciach dodatkowych w świetlicy, a także zajęciach techniczno-praktycznych, które są prowadzone w naszej szkole. Efekty pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu będzie można zobaczyć w naszych mediach społecznościowych na szkolnej stronie i na Facebook’u naszej szkoły.

Uczniowie naszej Błękitnej Społeczności w nowym roku szkolnym przekonują się podczas wielu przedmiotów, że nauka nie musi ograniczać się tylko do pracy z książkami, podręcznikami i zeszytami 📚📒📖. Dzięki Laboratoria Przyszłości nasi uczniowie dowodzą, że nauka może być niesamowitą i inspirującą przygodą. Co dzieje się w naszej szkole dzięki sprzętom i pomocom dydaktycznym zakupionym z programu rządowego? A dzieje się naprawdę dużo 😊😊Podczas lekcji techniki nasi uczniowie wykorzystują narzędzia i sprzęty do majsterkowania. Uczniowie z klas I-III na zajęciach informatycznych podejmują się odpowiedzialnego zadania tworzenia różnych konstrukcji dzięki zestawom klocków do robotyki ⚒️🧰🪓