Klasy pływackie

Trenerzy: Maciej Bukowski, Alina Olejarczyk, Patryk Zatorski

Podstawowe informacje:

Pierwsza klasa sportowa o profilu pływackim została utworzona w roku szkolnym 2008/2009.Obecnie istnieją cztery klasy o tym profilu. Zajęcia na basenie odbywają się w wymiarze 6 godzin lekcyjnych tygodniowo w klasach I - III, 8 godzin tygodniowo w klasach IV - VI. Uczniowie klasy sportowej uczestniczą w zawodach pływackich.

Dla chętnych umożliwiamy udział w popołudniowych zajęciach pływackich w MTKP ,,Delfin”. Co roku w wakacje "Delfin" zaprasza dzieci na obóz sportowo - rekreacyjny.

Dlaczego warto trenowac pływanie?

Pływanie jest uważne za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu. Aktywność ta poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa korzystnie na proporcje naszego ciała. Jest polecana dla wszystkich, zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają trenować.

Pływanie niesie ze sobą przymus obcowania z wodą, która nie jest naturalnym środowiskiem dla człowieka. Musi on stopniowo przystosować się i przyzwyczaić swój organizm, dlatego najlepiej, jeśli rodzice wcześnie posyłają swoje dzieci na naukę pływania, aby już od najmłodszych lat potrafiły zachować się i poruszać w wodzie.

Opanowana umiejętność pływania zostaje na całe życie (podobnie jest z umiejętnością jazdy na rowerze). Nawet przy braku systematycznego pływania raz wyuczona umiejętność poruszania się w wodzie nigdy nie zanika.

Pływanie jest dyscypliną sportu, którą może uprawiać każdy, niezależnie od wieku. Na nauczanie pływania nigdy nie jest za późno. Jednak im wcześniej, tym lepiej – łatwiej pozbyć się choćby lęku przed wodą.

Dzieci usprawniane w pierwszych latach swojego życia zdecydowanie lepiej rozwijają się psychomotorycznie niż ich niepływający rówieśnicy. Jak wskazują wieloletnie obserwacje, im młodsze jest dziecko, tym ma większe szanse szybkiego opanowania sztuki pływania. Osoby starsze też można nauczyć pływania, ale to już łączy się z dłuższym procesem szkolenia, przełamywaniem lęku, likwidowaniem pewnych nawyków ruchowych, czy choćby brakiem wiary we własne siły.

Pływając:

 • hartujemy i uodporniamy organizm na przeziębienia,
 • wzmacniamy mięśnie i stawy,
 • doskonalimy układ krążenia i oddychania,
 • kształtujemy prawidłową postawę i ładną sylwetkę
 • opóźniamy procesy starzenia się
 • doskonalimy cechy motoryczne:
 • - siłę mięśniową
  - wytrzymałość
  - szybkość
  - koordynację ruchową
 • doskonalimy cechy psychiczne:
 • - odwagę
  - systematyczność
  - zdyscyplinowanie
  - siłę woli
  - pracowitość
  - samodzielność
  - pewność siebie

  Umiejętność pływania gwarantuje bezpieczeństwo podczas przebywania nad wodą, pływania zapewnia możliwość swobodnego utrzymywania się w wodzie. W nieszczęśliwych wypadkach na wodzie życie ratują przede wszystkim te osoby, które dobrze pływają.

  Umiejętność pływania umożliwia również uprawianie wszelkiego rodzaju zabaw, gier i ćwiczeń na wodach otwartych oraz jest istotnym warunkiem uprawiania różnych sportów rekreacyjnych nad wodą, takich jak: żeglarstwo, surfing, narciarstwo wodne, kajakarstwo, nurkowanie.

  Umiejętność pływania umożliwia dzieciom o wyróżniającej się sprawności i zdolnościach motorycznych rozwijanie tych zdolności w pływaniu sportowym. Systematycznie uprawiane pływanie sportowe sprawia, że dziecko pływa coraz szybciej, ekonomiczniej, bezpieczniej i skuteczniej.

  Ranking rocznik 2006

  Ranking rocznik 2004

  Ranking rocznik 2003